КОРИГУЮЧА ДІЯ ГАМК-ВМІЩУЮЧИХ ПОЛІВІТАМІННИХ ПРЕПАРАТІВ НА ЕНЕРГЕТИЧНІ ПОКАЗНИКИ У ЩУРІВ З СЕРОТОНІНОВОЮ ІШЕМІЄЮ МОЗКУ
Ключові слова:
серотонін, пікамілон, пантогам, коферменти, лактат, піруватАнотація
Ін’єкції щурам серотоніну викликають порушення кровообігу у головному мозку і, як наслідок, виникнення його ішемії. Це призводить до помітного зменшення у ньому вмісту коферментних форм вітамінів В2 і РР, а також до підвищення концентраціїпіровіноградної кислоти (ПВК) і лактату (Л). При цьому суттєво зростають відновленість пар нікотинамідних коферментів (НАм-коферментів) і співвідношення Л/ПВК, що є мірилом глибини гіпоксії. Введення щурам з гіпоксією таких ГАМК-вміщуючих препаратів, як пікамілон (ПК) і пантогам (ПГ), дають помітний коригуючий ефект. Спільне їх введення з вітамінним комплексом (В15 ФМН, нікотинова кислота) значно збільшують цей ефект, але дещо по-різному: комплекс ПМ+ВК був більш ефективним по відношенню до вмісту флавінових коферментів, ПГ+ВК — до НАм-коферментів, Л, ПВК і їх співвідношення. Встановлено, що ін’єкції щурам серотоніну викликають подібні зміни вивчених показників не тільки у мозку, але й в інших органах: ін’єкції цим щурам ПМ, ПГ і їх комбінацій з ВК дають аналогічний коригуючий ефект і в них.
Посилання
Розанов А. Я., Трещинский А. И., Хмелевский Ю. В. Ферментативные процессы и их коррекция при экстремальных состояниях. — К., 1985. — 280 с.
Сапов И. А., Сильченко К. К. и др. Изменение некоторых показателей энергетического обмела при гипоксии // Вопр. мед. химии. — 1987. — №6. — С. 144-147.
Удалов Ю. В. К механизму действия витаминов группы В при недостаточном обеспечении организма кислородом И Вопр. питания. — 1956. — № 2. — С. 22-25.
Карпов Л. М., Шевченко Л. А., Полтавцева Н. В. та ін. Вплив вітамінних препаратів на стійкість тварин до гіпоксії // Вісник Одеського державного університету. — Одеса: Астропрінт, 1998. — №2-С. 136-140.
Мирзоян Р. С., Ганыиина Т. С., Романычева Н. А., Семкина Г. А. Пикамилон и регуляція нарушений мозгового кровообращения // Пикамилон в современной неврологической и психиатрической практике (клинико-экспериментальные исследования). — М.: НПО “Витамины”, 1994. — С. 23-27.
Юденфренд С. Флуоресцентный анализ в биологии и медицине. М.: Мир, 1965. — С. 229-230.
Экспериментальная витаминология / Под. ред. Ю. М. Островского. — Минск: Наука и техника, 1979. —551 с.
Определение Nj-метилникотинамида и никотиновых коферментов в биологических средах флюоресцентным методом/ Коденцова. О. А., Вражинская. А. А., Сокольников. Т. Г. и др. // Вопросы питания. — 1992. — Т. 51, № 2. — С. 62-67.
Fridmann Т, Haugen G. Pyruvic acid: the determination of ketoacids in the blood and urine // J. Biol. Chem. — 1943. — № 147. — P. 415-442.
Методы биохимических исследований (липидный и энергетический обмен) / Под редакцией М. И. Прохоровой. — Л.: Изд-во Ленингр. ун-та, 1982. — 272 с.
##submission.downloads##
Опубліковано
Як цитувати
Номер
Розділ
Ліцензія
Ця робота ліцензується відповідно до Creative Commons Attribution-NonCommercial 4.0 International License.
Автори, які публікуються у цьому журналі, погоджуються з наступними умовами:
- Автори залишають за собою право на авторство своєї роботи та передають журналу право першої публікації цієї роботи на умовах ліцензії Attribution-NonCommercial 4.0 International (CC BY-NC 4.0).
- Автори мають право укладати самостійні додаткові угоди щодо неексклюзивного розповсюдження роботи у тому вигляді, в якому вона була опублікована цим журналом (наприклад, розміщувати роботу в електронному сховищі установи або публікувати у складі монографії), за умови збереження посилання на першу публікацію роботи у цьому журналі.
- Політика журналу дозволяє і заохочує розміщення авторами в мережі Інтернет (наприклад, у сховищах установ або на особистих веб-сайтах) роботи, оскільки це сприяє виникненню продуктивної наукової дискусії та позитивно позначається на оперативності та динаміці цитування опублікованої роботи (див. The Effect of Open Access).
Публікація праць в Журналі здійснюється на некомерційній основі. Комісійна плата за оформлення статті не стягується.