МЕТОДИ ДЕКОМПОЗИЦІЇ ДЛЯ АНАЛІЗУ ДИНАМІЧНИХ ЯВИЩ У МОДЕЛЯХ БІОСИСТЕМ
Ключові слова:
моделювання, біосистеми, декомпозиція, флуктуації, керуванняАнотація
Розглядається характер динамічних процесів у моделях біосистем на підставі поділу (декомпозиції) їх на дві складові, одна з яких описує динамічну змінність властивостей біосистем, а друга — процес входження в сталий режим. Показано, що це можливо здійснити такими засобами: виділити потенційну й узагальнено консервативну складову для детермінованого й стохастичного варіанту при малих флуктуаціях, застосувати розбивку на циркуляційну й потенційну складову. Для двох варіантів вдалося вказати можливість послідовної декомпозиції. Обговорюється значення цього підходу для моделювання біосистем. Розглядається гіпотеза роздільного керування, відповідно до якої істотною виявляється структура процесів в цілій біосистемі відповідно до розглянутих правил декомпозиції. Обговорюється можливість застосування цієї гіпотези до моделювання систем вторинних посередників.
Посилання
Колесников А. В. Опис динаміки функціонування нервової клітини з використанням аксіоматичного підходу // Нейрофизиология. — 1998. — Т. 30, № 4/5. — С. 402-404.
Гласс Л., Мэки М. От часов к хаосу — ритмы жизни. — М.: Мир, 1991. — 246 с.
Батай Ж., Эделен Д. Г., Кестин Дж. Структура термодинамических потоков: прямое использование дисипативного неравенства // Термодинамика и кинетика биологических процессов, М.: Наука, 1980. — С. 187-197.
Грэхем Р. Статистические методы в неравновесной термодинамике // Синергетика. — М.: Мир, 1984. — С. 95-108.
Меркин Д. Р. Введение в теорию устойчивости движения. — М.: Наука, 1987. — 304 с.
Жаботинский А. М. Концетрационные автоколебания. — М.: Наука, 1974. — 204 с.
Боголюбов Н. Н., Митропольский Ю. А. Асимптотические методы в теории нелинейных колебаний. Изд. 3-е — Физматгиз, 1963. — 353 с.
Pismen L. М., Rubinstein В. Y. Computer tools for bifurcation analysis: general approach with appHcation to dynammal and distributed systems // International Journal of Bifurcation and Chaos. — 1999. — V. 9, № 6. — P. 983-1008.
Плонси Р., Барр Р. Биоэлектричество. Количественный подход. — М.: Мир, 1992. — 366 с.
Моисеев Н. Н. Асимптотические методы нелинейной механики. — М.: Наука. — 1969. — 379 с.
##submission.downloads##
Опубліковано
Як цитувати
Номер
Розділ
Ліцензія
Ця робота ліцензується відповідно до Creative Commons Attribution-NonCommercial 4.0 International License.
Автори, які публікуються у цьому журналі, погоджуються з наступними умовами:
- Автори залишають за собою право на авторство своєї роботи та передають журналу право першої публікації цієї роботи на умовах ліцензії Attribution-NonCommercial 4.0 International (CC BY-NC 4.0).
- Автори мають право укладати самостійні додаткові угоди щодо неексклюзивного розповсюдження роботи у тому вигляді, в якому вона була опублікована цим журналом (наприклад, розміщувати роботу в електронному сховищі установи або публікувати у складі монографії), за умови збереження посилання на першу публікацію роботи у цьому журналі.
- Політика журналу дозволяє і заохочує розміщення авторами в мережі Інтернет (наприклад, у сховищах установ або на особистих веб-сайтах) роботи, оскільки це сприяє виникненню продуктивної наукової дискусії та позитивно позначається на оперативності та динаміці цитування опублікованої роботи (див. The Effect of Open Access).
Публікація праць в Журналі здійснюється на некомерційній основі. Комісійна плата за оформлення статті не стягується.